muteme
about          
blog          
chronicle          

artists          
releases          
events          
live          
shop          
forum          
projects          
michal mariánek    
mateřídouška   
ježíš táhne na berlín  
fx_interactive    
karaoke tundra       
peťo tázok    
<back       

Karaoke Tundra je co se týče hudebního materiálu asi nejproduktivnější umělec Česko-Slovenské elektronické scény. Ne jenom, že vydal hned několik internetových nahrávek, má za sebou (poněkud nedoceněné) debutové album na labelu Mufonic a mnoho remixů, ale je také spoluzakladatelem a hybatelem internetového labelu Surreal Madrid, ze kterého vzešlo již spoustu zajímavých nahrávek.

Karaoke Tundra je mistr zvukových miniatur a jeho zvuková dílka zřídkakdy přesáhnou 2 minuty – nakopnutý začátek, zasmyčkovaný hlavní motiv a ... nenadálý konec. Sám autor vysvětluje: „Nač zdržovat květnatým rozvíjením skladeb, když si teď na Internetu můžete stáhnout hudby kolik chcete? Není čas na zbytečnosti...

Síla Karaoke Tundry ale spočívá právě v jeho schopnosti tyto zvukové miniatury umně spojit se zvuky produkovanými jeho kolegy a společnou spoluprací vytvořit plnohodnotné skladby. Postavit svou tvorbu na spolupráci s ostatními hudebníky je přístup (nejen) na českou elektronickou scénu nevídaný a Karaoke svůj cit pro výběr spoluautorů plně rozvinul zejména na debutové desce Gastarbeiter. Více jak polovina skladeb alba je okořeněna hosty, jako jsou například prime turntablista DJ Spinhandz, ruchový experimentátor MMtm, newpunkový Bourek nebo clickavý Neutrino. Je zábavné sledovat jak všechny tyto i hudebně dosti odlišné osobnosti táhnou pod vedením Karaoke Tundry za jeden provaz a album neztrácí kompaktnost ani spád.

Hudebně a zvukově se skladby Karaoke Tundry postupem času vyvinuli od experimentálních ambientních ploch směrem ke klasičtějším stylovým podobám koketujícím hlavně s hip-hopem. A to především ve výrazné vycizelované rytmice, používání samplů a spolupráce s turntablisty a rappery. Nikdy se ale nevzdává všudypřítomných zvukových poruch, praskání, šumů, ruchů a zvukového odpadu, které vždy bezpečně identifikují jeho skladby a fungují jako výtečné koření.

Další nepostradatelnou složkou jeho skladeb je humor. U skladeb Karaoke Tundry se můžete opravdu s chutí zasmát – ať už je to Mr. Pink nebo Tunel z jeho Gastarbeitra nebo například remix skladby Skládám Ivy Fruhlingové s úctyhodným počtem spolupracovníků (Too Mucho Edit by Sporto & Karaoke Tundra feat. Strapo & DJ Spinhandz) – a to není v elektronické hudbě zrovna obvyklé.

Na koncertech je Karaoke Tundra věrný své „spolupracovatelské“ filozofii a tak si k živému hraní obvykle zve i své hosty. Ať už vystupuje s Dj Spinhanzdem, MMtm nebo Peťom Tázokem (kterému produkoval jeho nejnovější album), vždy se jedná o velice vtipný a neobyčejně zábavný set plný barevných zvukových ploch, hutných beatů a překvapení.