muteme
about          
blog          
chronicle          
artists          
releases          
events          
live          
shop          
forum          
projects          
mission          
contact          Muteme jsme v roce 2003 založili s cílem podporovat vznik a rozvoj nové vlny elektronické hudby v Česku a na Slovensku. Od našeho vzniku se snažíme rozvíjet a inspirovat tuzemskou scénu pořádáním koncertů zahraničních umělců (série live electronic session, Sperm Festival) a zároveň propagovat a prezentovat česko-slovenské umělce v zahraničí.

To, co nás nejvíce na současné elektronické scéně zajímá je její živá podoba, tedy vztah umělce a diváka při živém vystoupení, působení hudby v přímém kontaktu tvůrce a posluchače, zkoumání nových možností ve využití moderních technologií v tomto procesu. Všichni umělci, které prezentujeme, mají své těžiště tvorby právě v budování neopakovatelné koncertní atmosféry a při svých vystoupeních pracují nejen s hudební/zvukovou složkou ale i s videoprojekcemi, dekoracemi a v neposlední řadě i svým tělem.

Muteme je také hudební vydavatelství a i přes to, že se snažíme produkovat co nejkvalitnější a plnohodnotné nahrávky, vzhledem k našemu zaměření na živou tvorbu je vnímáme spíše jako propagaci a možnost pro umělce dostat se do povědomí posluchačů. Proto jsou naše alba zdarma ke stažení a vydávaná v licenci Creative Commons, která jim za určitých podmínek (nekomerční užití, uvedení autora, nezměněný obsah) umožňuje volné šíření.

Tento přístup se nám zdá v obecné rovině jako jedno z východisek ze současné „krize hudebního průmyslu“, který má sklony tvrdit, že hudba a její nosič jsou totožné (kopírování zabíjí hudbu). Opak je pravdou, hudba, ať už v různých podobách, existuje desetitisíce let a její záznam pouze necelých 200.

Myslíme si, že hudba uložená, zafixovaná na jakémkoli nosiči by neměla být cílem, ale pouze prostředkem, částečnou zprávou o existenci hudby a "pouhou" návnadou na skutečné osobní setkání s uměním.